Luda večer u playoffu – Bogdanović promašio šut u zadnjoj sekundi, Trae Young pogodio za pobjedu

Bruno Banić

Bruno Banić

Sixersi su u prvoj utakmici u svojoj seriji, puno teže nego se očekivalo, pobijedili Wizardse 125:118. Rani problemi za Sixerse započeli su kad je Joel Embiid dobio 3 osobne greške te je većinu prvog poluvremena prosjedio na klupi. Srećom po Sixerse, uskočio je Tobias Harris s nevjerojatnih 28 poena u prvom poluvremenu (37 ukupno). Bez obzira na odličnu rolu Harrisa, prvo poluvrijeme su dobili Wizardsi 62:61. U drugom poluvremenu, na teren se vratio Embiid te su Sixersi pojačali obranu. Dovelo je to nekoliko izgubljenih lopti udarnog dvojca Beal-Westbrook (12 ukupno), te su se Sixersi uspjeli minimalno odvojiti. No, tada motore pali Bradley Beal i ponovno vraća Wizardse u igru. U posljednjoj četvrtini bili su Wizardsi u nekim trenucima na samo -4, no nije bilo dovoljno snage za ukrasti prvu utakmicu. U redovima Sixersa uz već spomenutog Harrisa, na kraju je Embiid uspio dohvatiti 30 poena, dok je Ben Simmons nakupio 15 skokova i 15 asistencija uz samo 6 poena. Wizardse je Beal gurao koliko je mogao (33p, 10sk, 6as), no ovoga puta je nedostajala Westbrookova pomoć kakvu je pružao u posljednjem dijelu sezone. Iako je ubacio 16 poena i pridodao čak 14 asistencija, previše je griješio u obrani i nije bio onaj pravi.

Tobias HarrisPHI | #12 | F 37 6 2

Pokazali su Lakersi još i protiv Warriorsa da nisu na radnoj temperaturi, no protiv Sunsa je to bilo pogubno. Devin Booker je u svom premijernom nastupu u playoffu odigrao maestralnu utakmicu zabivši 34 poena uz 7 asistencija i 8 skokova. Deandre Ayton je unatoč najavama stručnjaka kako će imati problema s visokim igračima Lakersa, na kraju bio daleko najbolji visoki igrač na terenu s 21 poenom i 16 skokova. Herojsku utakmicu odigrao je i Chris Paul. Nakon ozljede ramena u 2. četvrtini koja nije izgledala nimalo ugodno, Paul se kasnije vratio u utakmicu te vodio svoju ekipu do pobjede. U redovima Lakersa najbolji je bio LeBron James s 18 poena, 7 asista i 10 skokova, no problem je bio u Anthonyju Davisu. Davis je utakmicu završio na samo 13 poena uz šut 5/16. Jedino što navijače Lakersa može veseliti je da u idućim utakmicama Davis teško može biti lošiji od ovoga.

Devin BookerPHO | #1 | G 34 7 8

Ogroman posao odradili su Atlanta Hawksi. U nimalo prijateljskom okruženju Madison Square Gardena prepunog navijačima, uspjeli su ukrasti pobjedu Knicksima. Kroz cijelu utakmicu Knicksi su bježali Hawksima, no uvijek se pojavio individualac koji bi vraćao Hawkse. Prvo je to bio Lou Williams, zatim Bogdan Bogdanović i na kraju Trae Young. Young je bio i ukupno najbolji pojedinac utakmice s 32 poena, 7 skokova i 10 asistencija te naravno šutem za pobjedu. Knicksi mogu biti zadovoljni da su ostali ovako blizu pobjedi bez obzira na kriminalnu šutersku večer svog najboljeg igrača Juliusa Randlea (6/23 šut iz igre) koji je, unatoč lošem šutu, uspio pored Clinta Capele skupiti double-double s 15 poena i 12 skokova. Dodao je Randle i 4 asistencije, ali Knicksi ne bi došli do ovako uzbudljive završnice da Alec Burks nije ubacio u drugu brzinu i držao Knickerbockerse blizu s 27 poena, 3 skoka i 4 asistencije. Par spektakularnih polaganja Derricka Rosea (17 poena, 5 skokova i 5 asistencija) diglo je na noge čak 15,000 vatrenih navijača u Madison Square Gardenu koji od 2014. godine čekaju doigravanje. Činjenica da nitko osim Burksa nije bio raspoložen, a da je utakmica zaključena u posljednjoj sekundi, govori puno o ovoj seriji. Young je morao ganjati triple-double učinak da bi Hawksi bili relevantni protiv neraspoloženih igrača New Yorka, zato je neophodno za Atlantu da se barem John Collins i Bogdan Bogdanović dignu debelo iznad svog sezonskog prosjeka kako bi mogli ponoviti sinoćnji rezultat.

Alec BurksNYK | #18 | G 27 3 4

Ne prestaju s iznenađenjima igrači iz Tennesseeja niti nakon play-in turnira. Taylor Jenkins posložio je Grizlije uz odličan balans energije i staloženosti, a momčad reagira fantastično. Iskusni Kyle Anderson i Jonas Valanciunas oko sebe imaju obilje mladih i eksplozivnih košarkaša kojima nije problem igrati run and gun game, ali niti loviti protivnika u full court pressu. Sinoć su za Grizzliese ”povukli” Dillon Brooks s 31 poenom, 7 skokova i 2 asistencije, te Ja Morant s 26 poena, 4 skoka i 4 asistencije. Treba dodati nevjerojatnu efikasnost 4 od 5 ranije navedenih startera Memphisa koji su igrali preko 30 minuta, te svi šutirali 50% ili više. S druge strane izostanak Donovana Mitchella, te velika potrošnja trice u momčadi Jazza rezultirali su kapitulacijom. Čak 47 šuteva za tri poena uputili su igrači Quina Snydera, a zabili samo 12. Teško je ostati u utakmici s 25% šuta za tri, ali Bojan Bogdanović se pobrinuo da Utah drži priključak, pa iako je promašio šut za pobjedu, Bojan je s 29 poena i 5 skokova, te samo 2 promašena šuta u zadnjoj četvrtini (na 13 poena) bio jedini raspoložen šuterski ”loviti” Memphis. Double-double učinci Mike Conleyja (22 poena, 6 skokova, 11 asistencija) , Rudy Goberta (11 poena i 15 skokova) i Derricka Favorsa s klupe (12 poena i 11 skokova), nisu bili dovoljni uz Bojana da prva momčad zapada ne poklekne kod kuće na otvaranju doigravanja.