Ususret All-Star vikendu (3. dio) – All-Star utakmica

Fran Huzjan

Fran Huzjan

Prva All-Star utakmica odigrala se davne 1951. godine u Bostonu. Ove godine održava se u State Farm Areni u Atlanti (3. put u tom gradu, dok je zadnji u Atlanti bio 2001.). Originalno trebala se održati u Indianapolisu, ali se prebacila u Atlantu zbog mjera pandemije. Ova All-Star utakmica je 70. obilježavanje utakmice i tijekom godina pružila je mnoge zanimljive i pamti vrijedne trenutke i nastupe.

U periodu All-Star vikenda također se održavaju natjecanje u tricama, Rising Stars utakmica, Skills challenge kao i natjecanje u zakucavanju. Ali od svih događaja najviše pažnje kao i uvijek privlači main event. Ove godine kao kapetani momčadi izglasani su LeBron James i Kevin Durant. Više o samom draftu pročitajte ovdje.

Navesti ćemo 5 najboljih All-Star utakmica kako bi malo izgradili hype i maksimalno se pripremili za još jednu neprospavanu noć.

5. 2010.

Malo manje od 109 000 ljudi napunilo je Cowboys Stadium (danas AT&T stadium) u Dallasu, što je i do danas najviše gledatelja na bilo kojoj All-Star utakmici ikad. Najviše glasova sveukupno i na istoku osvojio je LeBron, dok je na zapadu predvodio Kobe. (Iako su bili starteri Kobe i Iverson propustili su utakmicu, te su ih zamijenili Jason Kidd i David Lee.)

Istok je pobijedio zapad rezultatom 141-139. Utakmica je bila napeta od početka do kraja. Istok je imao vodstvo od 9 poena ulaskom u zadnju četvrtinu. Zapad je pogurnuo preokret, te na samom kraju su se razočarali. Chris Bosh je zabio 2 slobodna bacanje i nakon toga sa zvukom sirene glavni igrač Denvera Carmelo Anthony puca tricu za pobjedu i promašuje. Dwyane Wade odnosi nagradu najvrjednijeg igrača s 28 poena (12/16 šut), 11 asistencija 6 skokova i 5 ukradenih lopti. U suprotnoj ekipi po broju poena predvodio je Carmelo s 27.

Al HorfordChris Kaman
Postava All-Star utakmice 2010. (Starteri boldani)

4. 2003.

Ovo je bila prva All-Star utakmica koja se prenosila preko kablovske televizije. 14. i posljednja utakmica najvećeg ikad (zasada). Jordan je 2003. skoro bio MVP All-Star utakmice, što bi se i dogodilo da Kobe nije zabio trademark fadeaway s 5 sekundi do kraja. Nakon toga Jordan je zapucao tricu dobio faul i pogodio 2 slobodna bacanja kako bi poslao utakmicu u produžetke. Nakon napetog prvog produžetka (18-18), zapad je rutinski odradio drugi rezultatom 17-7 i završio utakmicu 155-145. To je posljednja All-Star utakmica koja je otišla u produžetke. Kevin Garnett imao je 37 poena popraćenih s 9 skokova i 5 ukradenih lopti i zaslužio je MVP nagradu.

Brad MillerShaquille O’Neal
Postava All-Star utakmice 2003. (Starteri boldani)

3. 2020.

2020. godina ostat će zapamćena kao jedna od najgorih godina ikad. Smrt Kobe Bryanta, početak globalne pandemije COVID-19, ali također posljednja All-Star utakmica vratila nam je competitive spirit. Uveden je novi format gdje prve tri četvrtine počinju rezultatom 0-0 i pobjednik četvrtine donira novac u humanitarne svrhe. Zadnja četvrtina igra se da se zbroji ukupan broj postignutih koševa svake momčadi i na zbroj vodeće momčadi dodaje se 24 (u čast Kobeu) i to je ciljni rezultat do kojeg momčadi pokušavaju doći.

Također u sjećanje Kobeu i strašne tragedije svi igrači Team LeBron nosili su broj 2, dok je cijeli Team Giannis nosio broj 24. Igrala se obrana, plakalo se sucima u nadi za faulove i naravno Kyle Lowry je iznudio faul u napadu. Završilo je rezultatom 157-155 za Team LeBron. Utakmicu je riješio Anthony Davis sa slobodnim bacanjem (kako je target score bio 157). Kawhi Leonard je osvojio prvu Kobe Bryant All-Star MVP nagradu sa svojih 30 poena što je bilo najviše na utakmici.

Domantas SabonisDonovan Mitchell
Postava All-Star utakmice 2020. (Starteri boldani)

2. 1992.

Iako nije toliko napeto po pitanju rezultata (153-113 pobjeda zapada), mnogi smatraju 1992. All-Star utakmicu u Orlandu najboljom ikad. Najbitniji događaj bio je povratak najboljeg point guarda Magic Johnsona nakon izbivanja zbog HIV-a. Puno igrača, kao i sama javna populacija bojala se tada neistraženog virusa i nije htjela da Magic sudjeluje kako se ne bi “zarazili”. Michael Jordan i Isiah Thomas su učinili totalnu suprotnost i imali više “1 na 1” duela s Magicom. Posljednji šut utakmice uzeo je sam Magic, trica, bila je popraćena velikim pljeskom i navijanjem cijelog stadiona. MVP bio je Magic koji je predvodio sve igrače s 25 poena. Ova utakmica bila je pokazatelj ljudske dobrote i tribute jednom od najvećih ikada.

“Riječi znače puno, ali osjećaji su ono što najviše znači. U našem je sportu bitno suosjećanje. Nikad to neću zaboraviti nakon ovih high five-ova i zagrljaja.”

Dennis RodmanOtis Thorpe
Postava All-Star utakmice 1992. (Starteri boldani)

1. 2001.

Jedna od najboljih All-Star utakmica ikad. Glavni argument kada je debata oko toga kako se danas više ne igra obrana i kako današnje All-Star utakmice nisu kompetitivne. 20 tisuća gledatelja u MCI Centeru u Washingtonu doživjelo je najveći comeback u povijest All-Stara. Gledajući početnu petorku Istoka i Zapada popularno mišljenje bilo je da Istok nema šanse.

Zapad je imao 5 budućih igrača kuće slavnih uključujući 2 od 3 najbolja PF ikad u početnoj petorci. Prve 3 četvrtine zapad je dominirao utakmicom. Najveća prednost bila im je visina (KG, Duncan, Webber, David Robinson i Karl Malone) jer je ekipa istoka imala samo Masona, Davisa i Mutomba od “viših” igrača. 9 minuta do kraja zapad je vodio 95-74 i tada se dogodilo čudo zvano Allen Iverson. U posljednjih 9 minuta zabio je 15 od 25 poena istoka, a arena je divljala. Iverson je rođen u Virginiji, išao na koledž Georgetown stoga je arena bila puna AI fanova.

“Bilo je poput utakmice za naslov prvaka. Zadnjih 7 godina sam nastupao na All-Staru i nikad nisam vidio nešto ovakvo. “

Dikembe Mutombo

Zadnje minute obilježilo je shoot-out Kobea i Marburyja. Kobe je zabio nekoliko šuteva kako bi zapad poveo za 3, a nakon toga Marbury je zabio hladni pull up da bi došlo do izjednačenja. Kobe odmah odgovara dugom dvojkom. Marbury rješava utakmicu još jednom pull up tricom i stavlja istok u vodstvo 110-110. Zadnji šut uzima Tim Duncan i promašuje kako bi istok počeo slaviti. Najbolje da sami pogledate highlights.