Ususret All-Star vikendu (1. dio) – Natjecanje u tricama

Bruno Banić

Korisnički panel

Registriraj se

Obavijest

Primijetili smo da koristite AdBlock. Razumijemo, ali Pulsmedia portali su toliko posjećeni da su mjesečni troškovi servera jako visoki.

Dio tih troškova podmirujemo samim prikazom reklama, a one nisu napadne i ne morate klikati ako vas ne zanimaju. Stoga molimo, razmislite da ga na ovoj stranici onemogućite. Hvala.

Ususret All-Star vikendu (1. dio) – Natjecanje u tricama

Bruno Banić

Larry Bird na natjecanju u tricama 1988. godine (Photo by Walter Iooss Jr. /Sports Illustrated)

Stephen Curry, Jayson Tatum, Jaylen Brown, Donovan Mitchell, Zach LaVine i Mike Conley (umjesto ozlijeđenog Devina Bookera). Iako zvuči kao neki popis najboljih igrača lige, ovaj put su to natjecatelji u šutiranju trica na ovogodišnjem All-Star vikendu. Često zanemareno natjecanje pored natjecanja u zakucavanju i same All-Star utakmice, ‘trice’ su nerijetko znale ponuditi spektakularna nadigravanja (nadšutavanja) i vrhunske izvedbe. Dok iščekujemo All-Star 2021, na Nba Pulsu odlučili smo krenuti na putovanje kroz povijest All-Stara prisjećajući se nekih od najzanimljivijih i najboljih trenutaka. U prvom nastavku tema će biti natjecanje u tricama, dok nas u ostala dva očekuju natjecanje u zakucavanjima i naravno, vrhunac vikenda – All-Star utakmica. No, krenimo s tricama i zakoračimo (ne preko crte za tricu) u davnu 1988. godinu…

 ‘So who’s coming second tonight?’

Mjesto radnje je Chicago. Treće natjecanje u tricama u povijesti. Prva dva osvojio je Larry Bird. Finalna je runda, Dale Ellis ima respektabilnih 15 bodova. Larry u svojoj prepoznatljivoj zelenoj Celtics trenirci završava treću seriju od 5 ispucanih lopti te u tom trenutku ima samo 7 bodova i 25 sekundi. Nakon toga ubacuje 7/9 lopti i ostaje mu popularna ‘money ball’ koju mora ubaciti za pobjedu. Ispušta loptu iz ruke, diže prst u zrak koji govori ‘Ja sam broj 1’ i legenda je stvorena. Naravno, nije Birdu trebalo ovo natjecanje da bi postao legenda, ali Birdovi nastupi u natjecanju svakako jesu legendarni. Vrhunski trash-talker, šmekerski šutirajući u trenirci izgledao je kao da je pobijedio i prije nego je šutiranje počelo. A i sam je to najavio svojom poznatom rečenicom kad je ušao u svlačionu i ostale natjecatelje pitao:  ‘So who’s coming second tonight?’.

Legendarni Birdov nastup iz 1988.

Nastupio je Bird još jednom dvije godine kasnije, ali je ipak ostao na ta prva 3 naslova. Pobjedu je te godine odnio još jedan legendarni tricaš, jedini uz Birda s 3 osvojena naslova, Craig Hodges. Uz tri naslova, Craig drži i rekord po broju nastupa (8) te po broju zaredom ubačenih lopti (19). Zanimljivo je da se upravo te 1990. kad je Hodges prvi put osvojio naslov dogodio i jedan od neslavnih rekorda natjecanja u tricama. Vlasnik ovog rekorda je ni manje ni više – Michael Jordan. Michael je u svom prvom i jedinom nastupu imao samo 5 bodova i time uz Detlefa Schrempfa zacementirao rekord po najmanjem broju osvojenih bodova u jednoj rundi natjecanja. 

Craig Hodges bio je poseban po svom brzom izbačaju što uvelike pomaže natjecateljima koji imaju samo 60 sekundi za ispucati 25 lopti s 5 različitih pozicija. Osjetio je to na svojoj koži i naš Dražen Petrović u svom prvom i jedinom nastupu 1992. u Orlandu kada nije stigao ispucati posljednje 3 lopte. Bez obzira na to, uspio je proći u polufinale no tamo su Hodges i Jim Les bili dominantni te je tako ostao bez finala. 

Draženov nastup na natjecanju u tricama 1992. (Obratite pažnju na 1:50 i pojavljivanje mladog Stepha Curryja u kadru)

Nakon dominacije Hodgesa, 90-ih se izmijenilo nekoliko pobjednika među kojima su Mark Price, Glen Rice, danas popularni trener Warriorsa Steve Kerr te Jeff Hornacek. 

21. stoljeće

Dirk Nowitzki je najviši pobjednik u povijesti natjecanja (213cm).

Na ulasku u 21. stoljeće počela su se pojavljivati neka nova, danas poznata imena pa je tako 2001. pobjedu odnio Ray Allen porazivši u finalu Peđu Stojakovića i najvišeg pobjednika u povijesti Dirka Nowitzkog (pobijedio 2006.). Nakon toga su se odigrala dva spektakularna finala između Peđe Stojakovića i Wesleyja Pearsona. Pearson nije ostvario zapaženu NBA karijeru, ali će ostati zapamćen po tome što je dva puta ulazio u finale sa Stojakovićem, oba puta imao jednaki broj bodova te oba puta izgubio u tie-breakeru. 

Nije se dugo čekalo na novog šutera koji će osvojiti dvije godine zaredom. 2007. i 2008. Jason Kapono velikom dominacijom uzima dva naslova osvojivši nevjerojatnih 24/30 i 25/30 bodova. U idućim godinama vidjeli smo još nekoliko velikih dvoboja poput Love-Durant 2012. i Belinelli-Beal 2014, ali i neke od najgorih predstava u povijesti poput Duranta 2011. i Paula Georgea 2013. 

Paul George na nastupu 2013. slaže cigle.

2014. se uvodi novo pravilo prema kojem postoji jedan “rack” po izboru igrača ispunjen s 5 money lopti. Na taj način se maksimalan broj bodova u rundi povećao s 30 na 34. 2015 i 2016. uživamo u dominaciji Splash Brothersa, a 2017. svjedočimo velikom dvoboju Erica Gordona i Kyrieja Irvinga te tijesnoj pobjedi Gordona. 2018. gledamo rekord Devina Bookera (28/34) i ponovno sramoćenje Paula Georgea sa samo 9 bodova u prvoj rundi. Posljednje dvije godine svojim pobjedama iznenadili su nas Joe Harris i Buddy Hield.

Devin Booker 2018. postavlja rekord s 28 bodova od mogućih 34.

Hoće li ove godine biti iznenađenja ili novih rekorda ostaje nam saznati u noći s nedjelje na ponedjeljak po hrvatskom vremenu.

Natjecatelji3P3PA3P%
Stephen Curry4,811,7.411
Jayson Tatum2,67,1.368
Jaylen Brown2,35,9.388
Zach Lavine3,58,1.435
Donovan Mitchell3,38,7.382
Mike Conley2,86,6.422
3P – broj pogođenih trica po utakmici u sezoni 2020/21
3PA – broj šutnutih trica po utakmici u sezoni 2020/21
3P% – postotak pogođenih trica u sezoni 2020/21

Tko će po Vašem mišljenju ove godine pobijediti u natjecanju? Recite nam u komentarima.

Bruno Banić
Pulsmedia autor
35 članaka Više o autoru

Primijetili smo da koristite AdBlock. Razumijemo, ali Pulsmedia portal je toliko posjećen da su mjesečni troškovi servera jako visoki.

Dio tih troškova podmirujemo samim prikazom reklama, a one nisu napadne i ne morate klikati ako vas ne zanimaju. Stoga molimo, razmislite da ga na ovoj stranici onemogućite. Ako želite u potpunosti ukloniti reklame, možete postati donator portala. Hvala.

Komentiraj