Sjajni trio Bucksa donio pobjedu u Phoenixu i vodstvo od 3-2 u finalu!

Daniel Bratulić

Bucksi su uzeli 5. utakmicu u gostovanju te su sada pobijedili 3 utakmice zaredom i došli do vodstva od 3-2. Sami početak utakmice nije bio tako obećavajući za njih, jer su u jednom trenutku gubili 32-16, a ta razlika od 16 koševa je ujedno i najveća u čitavoj utakmici gledajući obje ekipe.

Na početku Bucksi su krenuli s matchupovima kao i u prethodnih nekoliko utakmica. Jrue Holiday je bio zadužen za Chrisa Paula, a Tucker za Devina Bookera. Taj dvojac Sunsa je bio zadužen za ukupno 26 od 37 poena Sunsa u prvoj četvrtini (što kroz postizanje koševa, ali i asistencije). Zbog switcheva i pomaganja na njima imali su dosta prostora za dodavanja na otvorene šuteve, uz to Booker je postigao 11 poena u toj četvrtini kada nisu mogli naći dostojnog čuvara za njega. U 1. četvrtini je i Holiday vrlo rano skupio 2 faula te se činilo kako će Bucksi imati velikih problema zbog toga, pogotovo kada je na parket skupio Jeff Teague, takozvani “Hodajući minus”. U tih 6 minuta što je proveo na parketu, Sunsi su uspjeli zabiti praktički svaki napad preko njega, stalno su ga ciljali što individualno, preko Bookera:

Tako i kroz switcheve kao u ovoj akciji. Tu je točno nedostajala ta visina i snaga Holidaya koji ne bi tako lagano dozvoljavao ovakve situacije.

U napadu nije donio ništa posebno također, malo je čudno što Forbes nije igrao u protekle dvije utakmice.

Početak 2. četvrtine nam je donio ogroman zaokret, primarno zahvaljujući Jrueu Holidayu. Jrue je odmah otvorio četvrtinu sa zabijenim polaganjem (čak 2 je promašio u 1. četvrtini), tricom te još jednim polaganjem. Zbog činjenice da je sada Jrue opasnost i u scoringu, Sunsi su morali puno više pripomagati na njegovim prodorima što je pak dovelo do odličnih dodavanja Holidaya poput ovoga:

U toj drugoj četvrtini su Bucksi uspjeli i kroz kontre postići 10 poena što im je bio ogroman vjetar u leđa za povratak u igru. Sunsi su s druge strane vrlo loše otvorili četvrtinu i promašili 3 sasvim otvorene trice (nakon nekoliko njih su stigle i kontre Bucksa). Solidnu ulogu je i ovdje imao Bobby Portis s 9 koševa (ujedno jedini poeni na utakmici) i nekoliko sasvim solidnih obrambenih situacija kada je došlo do switcha. Do poluvremena smo imali egal utakmicu, odnosno Bucksi su čak vodili s 3 razlike.

3. četvrtina je dala možda najljepšu napadačku košarku ove serije. Khris Middleton kod Bucksa i Devin Booker kod Sunsa su izmjenjivali udarce i pogađali napad za napadom. Booker je na početku čuvao Tucker, koji je znatno sporiji od njega i često smo dobivali ovakve situacije:

On je tada pogodio svojih prvih 5 šuteva u četvrtini nakon čega je na njega došao Jrue Holiday i odigrao sjajnu obranu do kraja četvrtine. Booker em nije dolazio do šuteva, em ih nije ni mogao iskreirato tako lagano. Uz to, potpuno je utihnuo i Chris Paul koji je bio neprimjetan.

I tako smo stigli do četvrte četvrtine, primjetite da još nisam spomenuo Giannisa Antetokounmpa, iako je imao sjajnu utakmicu i igrao sjajno u praktički svim četvrtinama. Giannis je odrađivao posao, uzimao svoje šuteve koji su mu ležali te unosio nered u obrani. Isto tako, zanimljivo mi je bilo da je već u prvoj četvrtini izgledao ekstra umorno, a činilo se kako je umoran i u 3. četvrtini i to odmah na početku (i komentatori su to primjetili). No bez obzira na to, imao je nekoliko sjajnih napada u zadnjoj četvrtini, pogotovo impresivna je bila ova eksplozija pored Aytona sredinom 4. četvrtine.

U toj zadnjoj četvrtini Booker i Paul su vukli Sunse te vratili ih sve do zaostatka od samo jednog poena i napada za vodstvo (također, Tucker je opet bio na Bookeru kada god je na parketu) no tada je Jrue Holiday pokazao razliku između njega i Bledsoea s ovom sjajnom obrambenom reakcijom i odličnim dodavanjem za alley oop Giannisa:

Nakon toga je utakmica bila gotova, Giannis je promašio bacanje, no nakon skoka u napadu Middletona, on je zabio još jedno bacanje i doveo Buckse do +4.

Kod Sunsa su svi starteri imali preko 10 poena, najviše su se ponovno istaknuli Devin Booker s 40 poena i šut 17/33 te Chris Paul s 21 košem (9/15) i 11 asistencija. Deandre Ayton je dodao 20 poena te 10 skokova, ali činilo mi se kako je Brook Lopez odigrao jako dobru obranu na njemu u trenutcima kada je bio na parketu. Mislin da je on jedan od podcjenjenijih igrača Bucksa u ovoj seriji te donosi jako puno dobrih stvari kada je u igri. U konačnici, mislim da je Sunsima presudio upravo Booker, ali tome je pripomogla obrana Bucksa koja nije tako često duplirala Bookera i dala mu prostora za neko dodavanje. U takva dupliranja su ulazili tek kada je shotclock bio blizu isteka. Booker je ovu utakmicu imao samo 4 potencijalne asistencije, a tako male brojke smo vidjeli i u prethodne dvije utakmice:

Ovo je prva utakmica finalne serije da se cijela “velika trojka” Bucksa pojavila i zasjala. Khris Middleton je šutirao 11/16 nakon 1. četvrtine, ukupno je postigao 29 koševa. Jrue Holiday je pružao odličnu utakmicu na tri fronte (scoring, passing i obrana): 12/20 šut za 27 poena, 13 asistencija te 3 ukradene lopta i blokada, uz to imao je i 5 deflekcija. I za kraj, Giannis Antetokounmpo je bio standardno dobar te zabio čak 32 poena uz 9 skokova i vrlo bitnih 6 asistencija. Protok lopte Bucksa nakon dupliranja na Giannisu je donio odlične i otvorene šuteve. Još jedan standardno dobar igrač Bucksa je bio Pat Connaughton koji savršeno odrađuje posao šutiranja te hustleanja i pokupljanja skokova, a po meni odigrao je i iznimno dobru obranu na Bookeru koji ga je stalno zbog nekog razloga “tražio”.

Bucksi imaju priliku uzeti svoj prvi naslov još od vremena Kareema Abdula-Jabbara i Oscara Robertsona u utorak, pred domaćom publikom. U svakom slučaju, to će sigurno biti još jedna odlična utakmica.